CategoriesPoradnik

Matcha zdrowy zamiennik kawy

Matcha zdrowy zamiennik kawy

Domorośli kawosze doskonale znają walory smakowe kawy. Subtelny koktajl słodyczy, goryczy, kwasoty i słoności, a do tego wyczuwalne nuty aromatyczne w postaci czekolady, wanilii i orzechów. Owoce kawowca przed wiekami zdobyły świat i nic nie wskazuje na to, aby ofensywa tego napoju miała wyhamować. O ile jednak pijący kawę zachwalają jej smak i aromat, o tyle z walorami odżywczymi jest już nieco gorzej. Różne opracowania wskazują mianowicie na zgubny wpływ „małej czarnej” pitej w nadmiernych ilościach – negatywnie oddziałuje na układ nerwowy, może też niebezpiecznie podnieść ciśnienie i wywołać zatrucie kofeinowe. W kontrze stoją z kolei badania pokazujące jak na dłoni pozytywne właściwości lecznicze. Kawa spożywana z umiarem ma posiadać działanie przeciwnowotworowe, poprawia pamięć i koncentrację oraz krążenie. My nie będziemy natomiast kruszyć kopii w tym zasadnym co prawda sporze, ale wskażemy na interesującą alternatywę dla kawoszy – przedstawiamy matchę! 

Czy matcha jest najlepszym zamiennikiem kawy?

Matcha to wysokiej jakości zielona herbata mielona do postaci sproszkowanej. Sproszkowaną zieloną herbatę ubija się w gorącej wodzie, zamiast parzyć, aby uzyskać pienisty napój. Medytacyjny akt przygotowywania, prezentowania i popijania matchy jest podstawą japońskiej ceremonii parzenia, którą znamy chociażby z kultowego serialu „Szogun”. Taka zielona herbata w proszku jest bardzo popularna na całym świecie w formie gotowej do spożycia w filiżance, a także jako składnik do gotowania wszystkiego, od lodów po sos sałatkowy.

Zanim pojawiły się czajniki do namaczania liści herbaty, wczesny chiński zwyczaj polegał na mieleniu liści herbaty na proszek, a następnie ubijaniu lub ubijaniu zmielonej herbaty w misce z gorącą wodą. Podczas gdy „ubita herbata” została później porzucona przez Chińczyków na rzecz parzonych liści herbaty, Japończycy zaczęli popularyzować tę metodę. Historyczne teksty źródłowe wskazują, że wszystko zaczęło się od jednego z japońskich kapłanów Zen studiujących w chińskich klasztorach buddyjskich, który powrócił do ojczyzny na początku XII wieku z nasionami i krzewami herbaty. Ten młody ksiądz miał mieć na imię Eisai. Bardzo szybko ceremonialne picie zielonej herbaty podjęła z prawdziwym zapałem japońska klasa samurajów, która upatrywała w tym doskonały sposób na ćwiczenie walorów duszy i cierpliwości. Stawiano bowiem na praktykę duchową i trening harmonii, szacunku, czystości i spokoju. Tyle historia… 

Charakterystyka matchy – jak się robi zamiennik kawy? 

Matcha, jak wszystkie inne prawdziwe herbaty, pochodzi z liści rośliny Camellia sinensis, pochodzącej pierwotnie prawdopodobnie z gór na pograniczu Chin, Indii i Mjanmy. Sposób uprawy i przetwarzania liści herbaty jest jednak zupełnie inny niż w przypadku jakiejkolwiek innej herbaty.

Klasyczna matcha jest wytwarzana z liści herbaty wyhodowanych w cieniu. Jest to niezwykle pracochłonny proces, w którym krzewy herbaty są chronione przed słońcem, a światło jest filtrowane i dawkowane stopniowo w sposób zupełnie kontrolowany Cieniowanie zwiększa produkcję chlorofilu w roślinie, nadając liściom intensywny zielony kolor. Brak słońca w uprawie zmniejsza również fotosyntezę liści, co z kolei zmienia naturalnie występujące poziomy kofeiny, cukrów oraz przeciwutleniaczy. Kontrolując ekspozycję na słońce, producenci herbaty mogą znacząco zmienić skład chemiczny i końcowe walory smakowe oraz odżywcze liści herbaty. W dalszym toku naszej rozprawy powrócimy jeszcze do tego tematu, wskazując na matchę jako doskonały zamiennik kawy.

Warto tutaj zaznaczyć, że tylko najnowsze wiosenne pąki i liście krzewów herbaty w cieniu są ręcznie zbierane do produkcji matchy. Dlatego okno na produkcję jest bardzo ograniczone, co jest jednym z powodów, dla których matcha jest jedną z najdroższych herbat.

Podobnie jak większość japońskich herbat, liście herbaty przeznaczone na matchę są najpierw parzone, ponieważ poddawanie działaniu gorącej pary w ciągu kilku godzin od zrywania ma zatrzymać proces utleniania i jeszcze bardziej wydobyć bogaty zielony kolor liści. Proces gotowania na parze tworzy poza tym niepowtarzalny profil smakowy, często opisywany jako słodki i roślinny.

Zamiast zwijać, formować i suszyć jak tradycyjne liście zielonej herbaty, liście przeznaczone na matchę układa się płasko do wyschnięcia i przekształca się w liście tencha. Następnie zostają one pozbawione łodyg i wszelkiego rodzaju żyłek. Pozostały materiał liściasty jest mielony w wolnoobrotowych młynkach kamiennych, w wyniku czego otrzymuje się gładką zieloną herbatę w proszku. Właśnie tak wygląda w skrócie produkcja tego pożywnego zamiennika kawy.

 

Polecamy nasze herbaty Ouritsu Matcha

Matcha zamiennik kawy

Przechodzimy wreszcie do meritum sprawy. Nie bez kozery wskazuje się na ten napój jako na doskonałą alternatywę dla osławionej „małej czarnej”. Dlaczego? 

Przede wszystkim typowa matcha zawiera zazwyczaj więcej kofeiny niż zielona herbata i mniej niż kawa parzona. Wynika to z tego, że matcha jest produkowana z krzewów herbacianych w cieniu, co bezpośrednio przekłada się na tendencję do zatrzymywania większej ilości kofeiny. Ponadto, ponieważ popijając matcha spożywasz zmielone liście herbaty, spożywasz także więcej kofeiny niż w przypadku ekstrakcji namoczonych liści zielonej lub czarnej herbaty. Podobnie jak w przypadku wszystkich napojów wyhodowanych z roślin zawierających kofeinę, określony jej poziom na filiżankę herbaty będzie zależał od tego, w jaki sposób matcha została przetworzona i przygotowana. Warto zatem przeczytać uważnie opakowanie i odszukać na nim informacje dotyczące kofeiny, specyficzne dla kupowanej i przyrządzanej matchy.

Czy matcha to zdrowy zamiennik kawy?

Zdecydowanie tak! Podobnie jak w przypadku „małej czarnej” mamy tutaj do czynienia z napojem, który zawiera w sobie esencję „energii zen”. Popijając matchę odczuwamy bowiem swoiste uspokojenie umysłu, a zarazem wzmożoną koncentrację i chęć do produktywnego działania. 

Często wskazuje się, że konwencjonalna czarna kawa zawiera dużo PH, czyli czynnika kwasowości, który może stać się zgubnym „zakwasaczem” organizmu. Tutaj piłka jest zdecydowanie po stronie matchy, która zwiera z kolei substancje alkalizujące, inaczej mówiąc odkwaszające. W przeciwieństwie do kawy zielona herbata matcha nie podnosi drastycznie ciśnienia, więc jest bezpieczna dla ludzi w podeszłym wieku. Cuda dzieją się też jeżeli chodzi o uwalnianie kofeiny z organizmu. W przypadku „małej czarnej” często dochodzi wtedy do nieprzyjemnego „zjazdu” energetycznego – stąd ochota sięgania po kolejną filiżankę kawy. Matcha uwalnia kofeinę stopniowo, a to dzięki zawartości aminokwasy l-taniny, hamującego ten proces. Last but not least, ta zielona herbata zawiera dużo witamin niezbędnych dla funkcjonowania i zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *