CategoriesMatcha Uroda i zdrowie

Połącz matchę z jogą. Twoje ciało i umysł będą Ci wdzięczne

matcha joga

Psychiczna równowaga, pozytywna energia, zdrowie, sprawność, dobre samopoczucie. Te wartości powinny być obecne w życiu każdego. Choć nie zawsze łatwo je osiągnąć, są sposoby, aby się do nich zbliżyć oraz by jak najdłużej i najczęściej nam towarzyszyły. Jedną z metod jest np. regularne picie zielonej herbaty matcha. Pomocne może być również praktykowanie jogi.

Prawidłowe odżywianie, zbilansowana dieta, zdrowy tryb życia. Nasze codzienne nawyki mają duży wpływ na to, w jakim stanie jest nasz organizm i jak się czujemy. W tej układance ważne miejsce zajmuje aktywność fizyczna, a jedną z jej form może być joga.

Czym jest joga?

Joga swymi korzeniami sięga starożytnych Indii, ale współcześnie jest popularna na całym globie. Stanowi kompleksowy system fizycznych, psychicznych i duchowych praktyk, które mają pozwolić na osiągnięcie harmonii ciała, umysłu i duszy. W nieco „okrojonym” ujęciu sprowadza się do warstwy fizycznej, gdzie koncentruje się na pracy nad poprawą postawy, równego oddechu, wzmocnienia ciała, ruchomości i zasięgu stawów, a także rozciągnięciu mięśni. Służą temu specjalne ćwiczenia, które jednocześnie zawierają elementy treningu oraz pracy nad wyciszeniem, skupieniem i koncentracją.

Regularne poświęcanie się jodze przynosi szereg korzyści. Pozytywy z niej płynące to m.in. poprawa kondycji fizycznej, redukcja stresu, lęków czy niepokojów, a także wzmocnienie równowagi emocjonalnej i psychicznej.

Zalety matchy

Komu bliskie są takie sprawy jak dbałość o zdrowie, czerpanie energii z natury, chęć wzmacniania ciała, osiągnięcia odprężenia i odświeżenia umysłu, powinien zainteresować się jogą. Jednak te cechy towarzyszą również matchy, o której zaletach można wiele powiedzieć.

Zielona, tradycyjna japońska herbata matcha to szeroka paleta wartościowych składników. Ich regularne dostarczanie organizmowi służy zdrowiu.

Patrząc pod kątem prozdrowotnym, na pierwszy plan wysuwają się katechiny. Działają m.in. przeciwzapalnie, wspomagają układ immunologiczny i mają właściwości przeciwutleniające. Dzięki temu likwidują wolne rodniki, które wpływają destrukcyjnie na komórki, osłabiają ich funkcje i żywotność. Matcha jest także cennym źródłem witamin i minerałów. W jej składzie występuje m.in. wapń, żelazo, potas, selen, witamina A i C. Picie zielonej herbaty wzmacnia koncentrację, służy pamięci i świeżości umysłu. Ma także działanie uspakajające i relaksujące. Dzieje się tak dzięki zawartej w niej l-teaninie.

Co łączy matchę i jogę?

Za zieloną herbatą matcha, jak też za jogą, stoi długa i bogata tradycja. Choć wywodzą się z różnych kręgów kulturowych, dziś są uznawane i coraz bardziej popularne na całym świecie.

Matcha pochodzi z Japonii i powstaje z wyselekcjonowanych herbacianych liści, które są uprawiane i zbierane w szczególny sposób. Przygotowanie naparu wiąże się z użyciem specjalnych przedmiotów, do których należą ceramiczna miska do herbaty (chawan), łyżka do odmierzania herbacianego proszku (chashaku), a także bambusowa miotełka do mieszania po zalaniu wodą (chasen). Również joga to wyjątkowa historia, sięgająca w swojej klasycznej formie II w p.n.e. i terenów opanowanych prze kulturę hinduską. Na tym fundamencie, na przestrzeni wieków, wyrosła praktyka i rytuały, które współcześnie są obecne i popularyzowane w świecie zachodnim. Bazuje na regułach, zasadach i praktykach, które powstały w starożytności.

Matchę i jogę można określić jako dawkę zdrowia i energii, podawaną w ciekawej formie. Joga kładzie nacisk na dążenie do równowagi psychicznej i fizycznej, a także do utrzymywania dobrej kondycji, zarówno w sferze cielesnej jak i duchowej. Podobna „filozofia” wiąże się z matchą, którą można określić jako zdrowie w płynie, które wspiera organizm i pomaga powstrzymać w ryzach skołatane nerwy czy rozpalone emocje. Dlatego matcha i joga pasują do siebie i śmiało można korzystać z dobrodziejstw, które obie dają swoim użytkownikom. Kto jeszcze ich nie spróbował, powinien śmiało i jak najszybciej to zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *